25 maja 2013

Ćwiczenia ratownicze - triaż

Ćwiczenia ratownicze tzw. triaż na terenie Wągrowieckiej masarni w wykonaniu harcerzy - 18.05.2013
GoPro Hero 3, kręcone głównie przy użyciu steadicam (stabilizacja obrazu) własnej roboty. Jest to mój jeden z pierwszych filmików kręconych właśnie przy użyciu tej stabilizacji, więc jeszcze w 100% tego nie opanowałem.



Triaż (Triage) (fr. triage -- segregowanie, sortowanie) - procedura medyczna stosowana w medycynie ratunkowej, umożliwiająca służbom medycznym segregację rannych w wypadku masowym w zależności od stopnia obrażeń oraz rokowania.

W systemie START (ang. Simple Triage And Rapid Treatment) wyróżnia się cztery kategorie poszkodowanych, którym odpowiadają cztery kolory opasek lub plakietek przyznawane na miejscu zdarzenia, w zależności od stanu ich zdrowia i poniesionych obrażeń. Podział na określone grupy wygląda następująco:

  - czarny (poniżej 4 pkt. SCU) - brak oddechu i tętna,
  - czerwony - transportować w pierwszej kolejności.
  - żółty - transportować w drugiej kolejności,
  - zielony - transportować jako ostatni.

System segregacji medycznej START ma za zadanie umożliwić przeżycie jak największej liczbie osób z grona poszkodowanych. W przypadku wypadków masowych najgorszą rzeczą jest zabranie pierwszej rannej napotkanej osoby do szpitala, ponieważ może ona być ranna w takim stopniu, że nie przeżyje 24 godzin lub, wprost przeciwnie, może poradzić sobie bez specjalistycznej opieki medycznej, której z kolei mogą wymagać inne ranne osoby.

W Polsce standardy postępowania w zdarzeniach masowych i prowadzenia segregacji ma jedynie Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy, który stosuje zmodyfikowaną wersję systemu START. W przypadku, gdy segregację pierwotną prowadzą osoby nie będące lekarzami, osoby bez tętna i oddechu otrzymują kolor żółty, a decyzja ta jest weryfikowana w segregacji wtórnej przez personel stricte medyczny pod nadzorem lekarzy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz