(Podane tutaj numery odnoszą się do oznaczeń na zdjęciach)
1. Łożysko kulkowe 10x26x8
2. Przegub Cardana 1/4 cala
3. Płaskownik, szer. 25mm, gr. 4mm, dł. 680mm
4. Dodatkowy obciążnik (ruchomy) - magnes
5a. Śrubki
5b. Nakrętki
5c. Podkładki
6. Kawałek pręta dł. 25mm, śr. 10mm
7a. Blaszka 45x55mm
7b. Blaszka 60x25mm
8. Osłona na rurkę (pianka)
9. Reduktor miedziany z 26 na 22mm
10. Reduktor miedziany z 21 na 15mm
11. Rurka miedziana dł. 12mm, śr. 15mm
12. Szybkozłączka GoPro
Koszt wykonania steadicam-u powinien wynieść kilkanaście złotych
Kilka zdjęć przedstawiających potrzebne materiały
Zaczynamy od wygięcia płaskownika (3) w odpowiedni kształt jak widać na zdjęciu powyżej. Nawiercamy płaskownik pod śrubki (5a) z nakrętkami (5b) i podkładkami (5c). Następnie wiercimy mały otwór w miejscu w którym widać na zdjęciu poniżej.
Nawiercony otwór pilnikiem do metalu nadaję kształt kwadratu tak aby zmieściła się końcówka przeguba Cardana (2). Gdy to mamy można dokleić w moim przypadku zespawałem dwie blaszki (7a) i (7b) gdzie na końcu umieszczę szybko złączkę GoPro (12)
Teraz zabieramy się za przygotowanie rączki.
Najpierw przygotowuję kawałek pręta (6) pilnikiem nadaję kształt kwadratu jak widać na zdjęciu poniżej, tak aby połączyć ją z przegubem Cardana (2)
Teraz końcówkę zaznaczoną kolorem niebieskim wkładam w łożysko, jeżeli nie pasuję to można trochę dopasować pilnikiem (tak aby wszystko ciasno wchodziło, ale dla bezpieczeństwa można jeszcze użyć kleju).
Teraz łączę ze sobą miedziane reduktory (10) i (9) oraz miedzianą rurkę (11) wszystko lutuję ze sobą jak widać na zdjęciu.
Przygotowaną rączkę łączę z łożyskiem na wcisk. Łożysko wkładam do reduktora miedzianego (9) (jeżeli istnieję potrzeba to szlifuję papierem ściernym miedziany reduktor po wewnętrznej średnicy, tak aby wszystko ciasno wchodziło) Dla bezpieczeństwa warto jeszcze użyć kleju (kropelki). Następnie rączkę łączę z przegubem Cardana który z kolei łączę z otworem wcześniej przygotowanym w płaskowniku (3).
Całość maluję, przyklejam szybko złączkę GoPro (12) i odpowiedni wyważam cały steadicam dodając w odpowiedniej ilości śrubki (5a) z nakrętkami (5b) i podkładami (5c). Dodatkowo można użyć magnesu (4) którego można dowolnie rozmieścić według potrzeby tak aby wszystko dokładanie było wyważone.
Trochę pracy i gotowe. Kilka zdjęć steadicamu-u poniżej
Film pokazujący różnicę w użyciu steadicam-u i bez niego
Witam, taki sam można zrobić do aparatu?
OdpowiedzUsuńMyślę że tak, stabilizator powinien nadać się bez problemu nawet do lustrzanki. Należałoby tylko zastosować inne łączenie aparatu do steadicamu np. poprzez gwint fotograficzny 1/4 lub 3/8 cala. Ważne jest też to, aby aparat był umieszczony dokładnie nad rączką wtedy mniej będzie do wyważania dodatkowymi obciążnikami.
UsuńJestem pod wrażeniem ;O
OdpowiedzUsuńMoże się za jakiś czas pobawię i też spróbuje taki zrobić!
a jak wygiąć płaskownik?
OdpowiedzUsuń...coś takiego http://www.metalbernat.com.pl/img/produkty/prod_432_L.jpg
Usuńsuper pomysł i wykonanie :) a ten płaskownik z jakiego metalu?
OdpowiedzUsuńzwykły ocynkowany metal
UsuńMi się zdaje że jest to płaskownik aluminiowy :D
Usuń...jeżeli byłby to płaskownik aluminiowy to nic bym do niego nie przyspawał :D
Usuńi nie przyczepiłby magnesu
UsuńWitam.
OdpowiedzUsuńSkąd wziąłeś redukcje o takich wymiarach, bo gdzie nie szukam znajduję 28x22 i 22x15?
Uprzedzę, że w Casto nie ma takich... :)
Ja już nie pamiętam gdzie takie znalazłem możliwe że w Bricomarche, ale zawsze można zrobić to dla innych wymiarów, należałoby wtedy inne łożysko dobrać.
Usuńreduktory i kawałek rurki kupiłem za jakieś 14 zł w sklepie hydraulicznym. jestem w początkowym stadium montowania wszystkiego w całość:)
UsuńW liście materiałów nie zgadzają się wymiary rurki.
OdpowiedzUsuńJaki jest koszt całkowity złożenia samemu?
OdpowiedzUsuńczy ewentualnie można od Pana odkupić już gotowy do go 3+ ?
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
UsuńWitam, po1.świetny blog :) po2.w jaki sposób przegub cardana łączy się z płaskownikiem? Po prostu na ścisk czy też został przyspawany ? Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńWitam
UsuńBardzo mi miło, że blog się podoba :)
Przegub cardana połączyłem "na wcisk" wstępnie nawierciłem otwór w płaskowniku, a następnie pilnikiem do metalu nadałem w nim kształt kwadratu i wcisnąłem w ten otwór przegub.
Pozdrawiam !
A nie jest tak, że to się sztywno trzyma przez przyspawanie nad wciśniętym przegubem tych blaszek? Czy przed zamontowaniem blaszek sam przegub z płaskownikiem były nieruchome ? Pytam, bo raczej nie będę miał możliwości przyspawania i zastanawiam się zamiennie nad jakimś innym przegubem
UsuńChodzi oto, aby w jakiś sposób połączyć przegub z całą konstrukcją (wygiętym płaskownikiem) ...i jednym z rozwiązań jakie ja zastosowałem jest "na wcisk" poprzez odpowiedni otwór, można to połączyć również na jakiś mocny klej. Blaszki swoją drogą są one przyspawane do wygiętego płaskownika, można je również przykleić. Sam otwór do zamontowania przeguba jest wykonany tylko w elemencie oznaczonym na zdjęciach nr 3.
OdpowiedzUsuńIle chcesz za taki stablizator?
OdpowiedzUsuńJaki około koszt tego całego steadicama ?
OdpowiedzUsuń...coś w granicach 20-40 zł w zależności czy wszystko byśmy kupowali, czy może mamy już jakieś części :)
UsuńMożna kupić od Ciebie? :)
OdpowiedzUsuńCześć! Zrobiłem podobna kopię Twojego urządzenia, ale chwieje mi się na boki i kręci się strasznie na tym łożysku. Masz jakiś pomysł jak zmniejszyć trochę bezwładność tego stabilizatora?
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
czy do telefonu też tak zrobię ? jaki koszt ?
OdpowiedzUsuńA jak coś takiego zrobić pod FX 1000?
OdpowiedzUsuń