5 sierpnia 2014

Jak zrobić Slider do Timelapsów za niecałe 200 zł ? - cz. II

Po skompletowaniu wszystkich potrzebnych elementów, które zostały opisane w tym poście przystępujemy do budowy naszego slidera.

Zaczynamy od wykonania wózka jednego, na którym będzie zamocowany nasz sprzęt. Do klocka o wymiarach: grubości 18 mm, szerokości 43 mm i długości 115 mm przykręcamy za pomocą wkrętów 4 duże kółka.


Wymiary klocka oczywiście zależą od szerokości szyny oraz od wymiarów kółek. Wszystko musi być wpasowane w szynę, tak aby wózek poruszał się bez większych oporów.


W kolejnym etapie przymocowujemy klocek do ruchomej platformy. Oczywiście grubość tego klocka zależy od wymiarów tym razem małych kółek.


Na klocek ten umieszczamy kolejną platformę, którą wykonujemy w następujący sposób. Do sklejki przykręcamy 4 małe kółka za pomocą śrub M3.



Po zmontowaniu całość wygląda tak.


Cały wózek jezdny musi bez większych oporów poruszać się w szynie. Na koniec przygotowuję sklejkę w której umiejscowiona jest śruba fotograficzna 1/4" z nakrętką 1/4"



Teraz do szyny mocujemy od spodu nakrętkę M10 za pomocą wkrętów. Nakrętka ta będzie wkręcona na gwintowany pręt M10.




Wcześniej należy naciąć nakrętkę, tak aby wkręty mogły ja odpowiednio docisnąć. Oczywiście można tutaj zastosować inne rozwiązania przymocowania nakrętki do platformy np. za pomocą taśmy zaciskowej. 

Teraz z jednej i drugiej strony gwintowanego pręta umieszczam łożyska. Wszystko montowane jest na wcisk. Należy delikatnie pilnikiem zeszlifować gwint na końcach pręta.


Po zamocowaniu łożysk na końcach pręta mocuję koło zębate, również na wcisk. Wcześniej musimy je delikatnie rozwiercić.



Teraz przygotowuję mocowanie łożysk do obudowy. W sklejce wykonuje odpowiednie otwory.




Mocuję na wcisk łożyska w przygotowanych otworach i całość przyklejam.



Oczywiście wcześniej przygotowuję w odpowiedniej odległości przegrody ze sklejki. Wszystko montuję za pomocą kątowników i śrub M5. Sklejkę należy również odpowiednio dociąć żeby pasowała z szyną.









Możemy przymocować teraz nóżki do naszej szyny.



Mocujemy teraz płytkę do sterowania. Wycinamy ze sklejki podstawkę i wszystko mocujemy za pomocą wkrętów i śrub. Na zdjęciach znajduję się płytka, która niestety spaliła mi się i ostatecznie użyłem inną. O wszystkim pisałem w poprzednim poście.




Po zamontowaniu płytki mocujemy silnik krokowy. Umieszczamy go na sklejce (można również pod sklejkę i z tył silnika umieścić gumę, która będzie ograniczać niepotrzebne drgania) wszystko przymocowujemy za pomocą taśmy zaciskowej.




Silnik podłączamy do płytki odpowiednim złączem. Niestety kolory kabelków są różne w zależności od producenta silnika. Ja podłączyłem metodą prób i błędów, tak aby silnik chodził stabilnie i nie drgał.


Teraz możemy umieścić w szynie akumulator.


Do wyjść "+" i "-" możemy podłączyć się za pomocą specjalnych złącz.


Drugie końce kabelków przypinamy odpowiednio "+" i "-" do płytki sterującej.

Możemy również wykonać zakrycie do całej elektroniki. Wywiercamy jeszcze otwory do przełączników.



Przylutowujemy przełączniki do kabelków i podłączamy je do płytki. Jeden przełącznik odpowiedzialny jest za sterowanie silnikiem start/stop, drugi za prawo/lewo, a ostatni posłuży za wyłączanie całego zasilania. Jest on umieszczony na kabelku "+", który wychodzi od akumulatora.


Na koniec przełączniki przykręcamy do obudowy.



Można również wszystkie wyłączniki odpowiednio opisać.


Na koniec możemy wszystkie elementy ze sklejki polakierować.



Niestety jest jeszcze jeden problem do rozwiązania. Podczas przesuwania się naszej platformy z aparatem należy pamiętać, aby przed dojechaniem jej do końca wyłączyć silnik. Jest na to rozwiązanie poprzez zastosowanie wyłączników krańcowych, które kupiłem w cenie 5 zł za sztukę w sklepie elektronicznym.


Ich podłączenie postaram się niedługo opisać.

AKTUALIZACJA

Z racji na waszych licznych pytań odnośnie podłączenia akumulatora - sterownika - silnika w całość napiszę Wam małą instrukcję jak ja to zrobiłem.


Po pierwsze podłączcie sobie przyciski do sterowania (start/stop i prawo/lewo), które znacznie ułatwią sprawdzenie działania silnika (nie ma znaczenia jak podłączycie nie ma tutaj +/-). Po drugie dobrze podłączcie akumulator "+" do "+",a "-" do "-" (zobaczcie jak jest w instrukcji do sterownika). Ja niestety na początku źle to podłączyłem i poszedł dymek :/ przy podłączaniu "+" i "-" uważajcie żeby nie zawrzeć przypadkowo drucików. Gdy to wszystko macie przystępujecie do podłączenia silnika do płytki i tutaj nie mam złotego środka na to. Czytałem dużo na forach i jak nie ma się dobrego sprzętu i wiedzy na ten temat to pozostaje metoda prób i błędów. Często jest tak, że producenci silników krokowych mają te same kolory kabelków u mnie jest tak podłączony (ostatni jest pusty).


Jeżeli u Was jest inaczej to posprawdzajcie podłączenie w różnych kombinacjach kolorów. Generalnie przy najlepszym ustawieniu silnik powinien jak najmniej drgać i hałasować. Tutaj przy tym kombinowaniu nie powinno nic stać się z silnikiem - jak nie będzie długo pracował w złym ustawieniu. Ja właśnie w ten sposób wybrałem najlepsze rozwiązanie podłączenia. Miłej zabawy :)

22 komentarze:

  1. Wow, jestem pod wrażeniem, niesamowite że można zrobić taki slider samemu, świetnie to wyszło!

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki :D ...i to za niewielkie pieniądze jak za tego typu sprzęt.

    OdpowiedzUsuń
  3. wrzucisz film z pokazaniem działania slidera? Szyna nie jest na cienka - nie wygina się?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. tutaj masz jedno ujęcie https://www.youtube.com/watch?v=MoSE43jz_Og
      w przeciągu max. 2 tyg. postaram się przygotować większą porcję filmików z slidera.
      W początkowym etapie testów szyny miałem problem z odpowiednim oparciem wózka jezdnego na bocznych ściankach szyny (musiałem je odpowiednio dogiąć, żeby pasowało) pewnie lepiej sprawdziłaby się konstrukcja wykonana z desek (sklejki) - nie byłoby tego problemu.

      Usuń
    2. Dzięki za odpowiedź, powiedz mi jeszcze czy jak sterujesz wózkiem to on jedzie cały czas i aparat robi zdjęcie? czy działa tak że aparat robi zdjęcia -> wózek przemieszcza się odrobinę -> zatrzymanie -> zdjęcie -> ruch i tak w kółko?

      Usuń
    3. Wózek porusza się cały czas z niewielką prędkością i równocześnie aparat wykonuje zdjęcia np. co 1 sekundę. Po przejechaniu całego odcinka wychodzi kilkaset zdjęć które łącze w filmik.

      Usuń
  4. SUPER !!!!!
    Jaki czas wykonania ???
    Masz jakiś profil z opisami na Fb ?
    Jak max i min czas przejazdu?
    Potencjometr myślałeś aby dać na "góre" obudowy i regulować na bierząco ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czas samego wykonania slidera to tydzień - praca po godzinach (najdłużej trwa organizacja wszystkich materiałów).

      Czasy przejazdu: minimalny ok 400 minut, maksymalny ok 11 minut

      Oczywiście potencjometr można umieścić do góry, aczkolwiek mi to jest niepotrzebne, bo przeważnie korzystam z maksymalnej prędkości.

      Na Fb nic nie mam wszystko jest w tych dwóch postach:
      http://bloggopro.blogspot.com/2014/07/jak-zrobic-slider-do-timelapsow-za.html
      http://bloggopro.blogspot.com/2014/08/jak-zrobic-slider-do-timelapsow-za.html

      Usuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetny poradnik :)
    Gratuluje

    OdpowiedzUsuń
  7. Dzięki :)
    ..tu jest filmik, który pokazuje slider w akcji
    https://www.youtube.com/watch?v=m15OQAYbzNQ

    OdpowiedzUsuń
  8. Mam pytanie odnosnie tej odp: (musiałem je odpowiednio dogiąć, żeby pasowało) pewnie lepiej sprawdziłaby się konstrukcja wykonana z desek (sklejki)
    Rozumiem ze zamiast tej całej metalowej szyny było by lepsze rozwiązanie całość ze sklejki ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, lepiej byłoby wykonanie całej konstrukcji ze sklejki niż z tej metalowej szyny. Wszystko byłoby bardziej stabilne :)

      Usuń
    2. No masz rację bo ona aż taka stabilna nie jest.
      Najlepiej zeby sklejka była gruba i dac ją na wkręt bądź jakimś mocnym klejem skleić

      Usuń
    3. Dokładnie :) cała konstrukcja dzięki temu powinna być bardziej stabilna. Myślę że sklejka grubości 8-10 mm powinna starczyć. Pozdro.

      Usuń
  9. niesamowite! widać tutaj rękę majsterkowicza! choć pewnie dla amatora będzie to trudna rzecz do zrobienia.

    OdpowiedzUsuń
  10. Jak podłączyć silnik (6 przewodów) do sterownika AVT 1526 tak żeby działał poprawnie i nic się nie spaliło?

    OdpowiedzUsuń
  11. To jest niesamowite!świetny opis, świetne fotografie, dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  12. ja za 3 tyg bd miał trochę wolnego to zrobię takie cacko ale na szynie z aluminium wiec będzie sztywno bo ten profil każdy wie jaki jest ;-) super poradnik postaram się zastosować jakiś mocniejszy i szybszy silnik zobaczymy co to wyjdzie ;-)

    OdpowiedzUsuń
  13. Mam taki sam silnik jak ty mogłbys pokazac dokładniej jak podłaczyc ten silnik do tego samego sterownika zeby było dobrze?

    OdpowiedzUsuń
  14. Witam serdecznie a bylaby opcja eyslania zdlecia jak ppdlaczyles silnik do plytki

    OdpowiedzUsuń
  15. Mam taki silnik jak go podłączyć do tego właśnie sterownika

    OdpowiedzUsuń